Bilgisayar Güvenliği Bilgi Merkezi

bilgisayar,mail,web,site,şifre,network,güvenlik,hack,security,ddökümanları


Bağlı değilsiniz. Bağlanın ya da kayıt olun

MSSQL Kullanımı

Aşağa gitmek  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

1Pc MSSQL Kullanımı Bir Paz Ekim 11, 2009 6:25 pm

Admin

avatar
Admin
Microsoft SQL Server bir veritabanı sunucu yazılımıdır. Veritabanlarının oluşturulmasını ve yönetilmesini sağlar. DÜnyadaki en güçlü ve en güvenilir veritabanı denilebilir.
Verilerin organizasyonunu merkezi olarak yapan Sql Server client uygulamaların server üzerindeki verilere erişmesinide sağlar. Yani Ağrı'da bulunan bir şubeden İstanbul merkezde olan kayıtlara ulaşabilirsiniz.

Sql Server ile ilgili daha fazla bilgiyi burdan bulabilirsiniz.
[Linkleri görebilmek için üye olun veya giriş yapın.]
ayrıca bu adresten download edebilirsiniz

Microsoft Sql Server kurulum CD'si ile isterseniz server isterseniz client olarak kurulum yapabilirsiniz. Eğer bir başka programa ait veritabanı üzerinde işlem yapacasanız ;
1. Sql Server kendi bünyesinde oluşturulan veritabanlarını , yine kendisine ait olan master isimli bir veritabanında tutar. Bilgisayarınıza Sql Server'ı kurduktan sonra C:\Program Files\Microsoft SQL Server\MSSQL\Data dizini altına giderseniz bu master.mdf isimli dosyayı görebilirsiniz. Bu master.mdf dosyası olmadan veriler üzerinde işlem yapmak biraz zordur.
2. Veritabanı , oluşturan kişi tarafından şifrelenmiş olabilir.

Sql Server'ı kurduktan sonra Enterprise Manager kullanarak veritabanı dosyası oluşturabilir , veritabanlarını yönetebilirsiniz...

SQL komutları yalnızca bir veri tabanı üzerinde geçerli olduğu için veri tabanı yaratma işlemlerinide anlatmanın yararlı olacağına inanıyorum. Aşağıda anlatılan işlemler SQL Server 6.5 üzerinde gerçekleştirilmiştir.Database yaratmak için aşagıdaki komutu yazabiliriz.

CREATE DATABASE database_name
[ON {DEFAULT | database_device} [= size]
[, database_device [= size]]...]
[LOG ON database_device [= size]
[, database_device [= size]]...][FOR LOAD]


database_name : Bu yaratılacak olan veri tabanının ismidir.

ON : Bu ise yaratılacak olan veri tabanın hangi device üzerinde yer alacağını belirten bir parametredir. Burada aynı zamanda bu device üzerinde size parametresi ile database'in ne kadar yer kaplayacağını belirmiş oluyoruz. Eğer device tanımlamaz isek SQL server default device üzerinde 5 mb bir veri tabanı yaratacaktır.Bu parametre içinde birkaç device ismi kullanarak veri tabanını bir kaç device üzerinde yer almasını sağlayabiliriz.

LOG ON : Bu ise yaratılacak olan veri tabanın log'unun hangi device üzerinde yer alacağını belirten bir parametredir. Burada aynız zamanda bu device üzerinde size parametresi ile database'in log'unun ne kadar yer kaplayacağını belirmiş oluyoruz. Eğer device tanımlamaz isek SQL server default device üzerinde bir log tutacaktır.Bu parametre içinde birkaç device ismi kullanarak veri tabanı log'unun bir kaç device üzerinde yer almasını sağlayabiliriz.

Örnek 1 :
CREATE DATABASE fat123


Bu komut ile SQL Server üzerinde fat123 isimli boş bir database yaratmış oluyoruz. (Dönen mesaj :CREATE DATABASE: allocating 2560 pages on disk 'a1v1')

Örnek 2 :
CREATE DATABASE fat123
ON master = 10

Bu komut ile SQL Server'da master device'ı üzerinde 10 mb'lık fat123 isimli boş bir database yaratmış oluyoruz.

Örnek 3 :
CREATE DATABASE fat123
ON fat123 = 10
LOG ON fat123log = 5

Bu komut ile SQL Server'da fat123 device'ı üzerinde 10 mb'lık fat123 isimli boş bir database ve fat123log device'ı üzerinde 5 mb bir log yaratmış oluyoruz.

Örnek 4 :
CREATE DATABASE fat123
ON fat=10 , fat1 = 10 , fat2=10 , fat3=10
LOG ON fat123log = 20


Bu komut ile ise fat123 isimli veri tabanını 4 farklı device üzerinde yaratıyoruz.
Genellikle yaratılan database'in yarısı kadar bir alanda log için oluşturulur.

Kullanıcı profilini gör http://www.hacktebugun.com

Sayfa başına dön  Mesaj [1 sayfadaki 1 sayfası]

Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz